Място: LaManche Swim
Дата на провеждане: 25 август 2007
Състезание: LaManche Swim
LaManche Swim (2007)
На 24.08.2007 г. Петър Стойчев постига една от най-желаните цели в живота си успявайки да постави световен рекорд за преплуване на протока Ла Манш.Рекорд не подобрен и до днес.Преплуването му е едно огромно изпитание за тялото, духа и психиката на плувците.
Той става първия човек, който е преплувал дистанцията от 34 км от Довър (Вбр) до Кап Грюне (Фр) под 7 часа. Реално преплуваното разстояние е около 38 км за 6:57:50 часа. Причината за увеличените километри са теченията, силният вятър и огромните кораби, които пресичат канала и образуват огромни вълни.
В преплуването го съпровожда подсигуряващ екип на борда на лодка управлявана от лодководача Майк Оръм.
Майк Оръм- лодководач: „Ламанша е Ламанша. Той не винаги те допуска до себе си. За да се направи една такова постижение ти е необходим плувец от класата на Петър Стойчев, добър екип и водач, който много добре познава канала и разбира се късмет да уцелиш посоката на теченията и вятъра. Този рекорд ще остане неподобрен много дълго време. Сигурен съм в това”.
Блиц с Петър Стойчев
-Какво е усещането да покориш рекорда на Ламанша?
-Невероятно. Това да си първия човек под 7 часа е нещо което преследвах много усилено и съм безкрайно щастлив с постигнатото. Хората тук сравняват постижението ми с човека, който за пръв път е избягал една миля по 4 минути.
-Кой беше най-трудния и най-критичния момент от преплуването?
-Определено втората половина, когато ставаше ясно, че вървим заедно с рекорда и имам възможност да го подобря.
-Защо запази заминаването си в тайна от медиите?
-Защото юни месец се вдигна много шум. Тогава нямахме подходящо време и много от хората си помислиха, че сме се изплашили и сме се прибрали. Исках сега всичко да се спокойно и чак след като постига мечтаната цел да дадем информация.
-Какво изпита като стъпи на френския бряг?
-Много болка и радост. Болка, защото целия се надрах по скалите и радост, че знаех че съм под седем часа, но не знаех точно колко.
-Как ще коментираш постъпката на Кудинов?
-Това не е постъпка на световен шампион. Мисля, че знаеше че няма шанс и реши да прилага евтини трикове, които го доведоха до едно много силно постижение, но не и до желания рекорд.
-Имаше ли момент, в който искаше да се откажеш?
Не, категорично.
-Какво ти даваше сили и на кого искаш да благодариш?
-Сили ми даваше желанието за рекорда и положителната информация, която получавах от лодката. Благодаря на всички, които ми помогнаха, на треньора ми Красимир Туманов, на моя спонсор М-Тел. Вече споменах, че посвещавам рекорда на хората от моя роден край - Родопите.
Ла Манш или Ламанша, е проток, отделящ Великобритания от континенталната част на Европа. Откъм континента Ла Манш граничи с Франция.
Преплуването на Ламанш, е едно от най-старите плувни състезания в света с над 100-годишна история. То е спортно предизвикателство и истинско изпитание за човешките възможности.
Регистрирани успешни преплувания до 2000 г. са 893. За сръвнение към 2007 г., до връх Еверест са осъществени 3679 изкачвания от 2436 човека.
Първоначалният регламент е запазен и до днес. Плувецът има право да носи единствено бански тип „слип“, не е позволено неопреново облекло. Никой от екипа на състезателя няма право да го докосва по време на плуването. Разстоянието между двете пристанища – Дувър в Англия и Кале във Франция по права линия е 34 км, но плувецът трябва да измине много по-голямо разстояние заради отклонения, предизвикани от водните течения и съобразяването с трафика на кораби в канала.
На 24-ти август 1875 г. капитан Матю Уеб (Matthew Webb) за първи път в историята преплувал без чужда помощ Ламанша за 21 часа и 45 минути, използвайки стила бруст. През 1927 г. е създадена „Channel Swimming Association“ която администрира опитите на плувците да преплуват протока. През 1999 г. тя се разделя на „Channel Swimming and Piloting Federation“ и „Channel Swimming Association„.